Na tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.
Menu O nasAktualnościZmiany klimatyczneOdnawialne źródła energiiZielone budownictwoPrawo w OZEŹródła finansowania Katalog firm Szukaj firm na mapie
Odnośniki do naszych stron w-modr.pl w-modr.pl w-modr.pl

Termomodernizacja

      Od uchwalenia ustawy z dnia 18 grudnia 1998 r. o wspieraniu przedsięwzięć termomodernizacyjnych rozpoczęła się aktywność państwa na rzecz ograniczenia zużycia energii w budynkach. Ustawa ta okerśliła przedsięwzięcia termomodernizacyjne mające na celu ulepszenie prowadzące do zmniejszenia zappotrzebowania na energię zużywaną m.in. na na ogrzanie budynku, przygotowanie ciepłej wody użytkowej oraz zachęcenie do zmiany konwencjonalnych źródeł energii na niekonwencjonalne w tym odnawialne. W ustawie tej pojawia się również termin audytu energetycznego, którego celem jest określenie zakresu, parametrów technicznych jak również ekonomicznych rozwiązania termomedernizacyjnego ze wskazaniem rozwiązania najkorzystniejszego zarówno pod względem kosztów jak i oszczędności energii.

Do działan termomodernizacyjnych należy:

  • ocieplenie przegród zewnetrznych,
  • wymiana lub remont okien,
  • modernizacja lub wymiana systemu grzewczego budynku,
  • unowocześnienie systemu wentylacji,
  • usprawnienie systemu wytwarzania ciepłej wody,
  • wykorzystanie energii słonecznej, bądź innej odnawialnej.

      Jedną z najczęstszych przyczyn marnotrastwa energii w naszych domach jest nieszczelność w izolacji ścian. Zaizolowanie tych nieszczędności w ścianach pozwala na zmniejszenie strat ciepła ze ścian o 60% a co za tym idzie zmniejszenie rachunków za ogrzewanie. Zaizolowanie poddasza do optymalnej grubości ok 300mm, można zaoszczędzić ponad 1/3 kosztów ogrzewania. Przy starych nieszczelnych oknach warto zainwestować w taśmy uszczelniające. Prawie 50% całkowitych strat ciepła traconych jest w domu przez nieszczelne ściany i poddasze. Przez ściany tracone jest około 33% ciepła. Około 20% ciepła tracone jest przez otwory wentylacyjne i przeciągi. Kolejne 20% ciepła ubywa w wyniku źle zaizolowanych ram okiennych i pojedyńczych szyb w oknach. Niwątpliwie  warto więc zainwestować w ocieplenie domu. Największe efekty energetyczne (nawet do 20% oszczędności energii) i finansowe uzyskuje się w przypadku domów z lat siedemdziesiątych i starszych.  Jak tego dokonać? W tym jest rola audytora energetycznego. Ale dla przykładu: ściany można ocieplić 14 cm warstwą styropianu, strop poddasza 20 cm warstwą wełny mineralnej, a ocieplenie stropu nad piwnicami warstwą styropianu o grubości 8 cm.  Proste prace związane również z termomodernizacją, takie jak uszczelnianie drzwi i okien, można wykonać samodzielnie. Na tej podstawie można obliczyc koszty ocieplenia domu. Następnie obliczając koszty energii przed iwestycją i po można dokładnie skalkulować po jakim czasie ta inwestycja się zwróci.

     Do ocieplania ścian płaskich stosowana jest izolacja płaska z włókien charakteryzująca sie łatwością montażu i dobrą jakością. Istnieją dwa typy tej izolacji - z wełny mineranej i z włókna szklanego. Izolacja z włókna szklanego świetnie sprawdza się przy pionowych płaszczyznach jak również poziomych powierzchniach tj. stropy. Ten typ izolacji może być z powodzeniem użyty do wypełnienia nieregularnych pustek powietrznych w ścianach. Istotne jest, aby te materiały izolacyjne posiadały impregnację przeciwogniową. Zupełnie inną formą izolacji jest stosowanie sprayu w postaci wodnistej piany, wstrzykiwanej do przestrzeni w ścianie, która rozszerza się i po krótkim czasie zastyga. Właśiwy dobór izolacji zależny jest od typu i rodzaju ocieplanej przegrody. Aby izolacja spełniała swoje zadanie powinna w niewielkim stopniu pochłaniać wodę, być ognioodporna, odporna na działanie bakterii i grzybów, niezbyt kosztowna i łatwa do zastosowania.

     Porównując dwa budynki o ej samej powierzchni użytkowej: nowoczesny, zbudowany w technologii szkieletowej z izolacją ścian i połaci dachowej oraz nowoczesną instalacja grzewczą (o wskazanym w świadectwie energetycznym zapotrzebowaniu na energie końcową w wysokości 86 kWh/m2 rocznie) z budynkiem sprzed 30 lat (z zużyciem energii końcowej na poziomie 160 kWh/m2 rocznie) widać , ze podobnie jak zapotrzebowanie na energię tak i jej koszt będzie okolo dwukrotnie wyższy.

     W ustawie Prawo Budowlane z dnia 19 września 2007 r. wprowadzony został obowiązek określenia charakterystyki energetycznej budynku oddawanego do użytku bądź podlegającego zbyciu lub wynajmowi wyrażonej w kWh/m2/rok. Carakterystyka ta jest wyrażona w Świadectwie Energetycznym wydawanym na okres 10 lat. Ustawa ta reguluje również, kto jest uprawniony do sporządzania świadectw oraz gdzie można znaleźć informacje o osobach wykonujących audyty energetyczne. W świadectwie takim określany jest typ budynku oraz wartość wskaźnika EP (energia pierwotna) dla budynku ocenianego oraz jego porównanie z warością wskaźnika dla budynku modelowego. Innym parametrem jest wskaźnik EK, opisujący zapotrzebowanie na energię końcową, określającą roczną ilość energii odla ogrzewania  (ewentualnie chłodzenia), wentylacji i przygotowania ciepłej wody użytkowej. Jest ona obliczana dla standardowych warunkówużytkowania i jest miarą efektywności energetycznej budynku i urządzeń wykorzystywanych do jeego ogrzania i ewentualnego klimatyzowania. Dokument ten zawiera także informacje techniczno-użytkowe budynku, takie jak jego przeznaczenie, rok oddania do użytku, kubatura i liczba kondygnacji, wielkość powierzchni podlegającej ogrzewaniu, wentylacji, klimatyzacji i zużycia ciepłej wody. Znajduje się tam również charakterystyka energetyczna budynku tj. średni współczynnik przenikania ciepła i zapotrzebowania na energię końcową. W przypadku budynków ywbudowanych kilka lat temu audytor energetyczny wykonujący zertyfikację zamieszcza uwagi i zalecenia co należy w budynku zmodernizować aby poprawić jego efektywność.

     Widać wyraźnie, że energooszczędność nabiera nowego wymiaru. Pojedyńcze indywidualne działania zarówno te z pozoru nieistotne oraz te wymagające zaciągnięcia większego kredytu, w ogólnym rozrachunku przynoszą efekty. Właścilel domu zauważa to po niższych kwaotach na rachunkach za gaz i prąd. W skali makro oznacza to zmniejszenie uzależnienia naszego kraju od zakupu nośników energii.

 

         Anculewicz Urszula
          W-MODR Olsztyn

Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama