Na tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.
Menu O nasAktualnościZmiany klimatyczneOdnawialne źródła energiiZielone budownictwoPrawo w OZEŹródła finansowania Katalog firm Szukaj firm na mapie
Odnośniki do naszych stron w-modr.pl w-modr.pl w-modr.pl

Nowelizacja ustawy OZE

Dnia 20 lutego 2015 roku wydano w Polsce ustawę o OZE, ale jak to zwykle bywa wprowadziła ona wiele nieścisłości. Najsłynniejszymi były bój o poprawkę prosumencką i wprowadzenie współczynnika 0,5 dla współspalania biomasy, a w późniejszym czasie zmiana świadectw pochodzenia na system aukcyjny zielonych certyfikatów oraz wysokość cen referencyjnych.

Nie dziwi więc fakt, że wymagana była nowelizacja ustawy, która została przyjęta przez Sejm dnia 10 czerwca 2016 roku. Została ona skierowana do Senatu i w razie braku poprawek zgłoszonych przez senatorów, trafi w ręce prezydenta. Zgodnie z planem nowelizacja ma wejść w życie już 1 lipca br., choć już teraz wiadomo, że będą trwały prace nad kolejnymi nowelizacjami.

Najważniejsze postanowienia:

  • Zmiana zasad systemu aukcyjnego – promowanie produkcji energii odnawialnej za pomocą stabilnej generacji. Skorzysta na tym współspalanie, a stracą fotowoltaika i energetyka wiatrowa.
  • Nowy system rozliczeń prosumentów – wprowadzono nową definicję prosumenta otwierając tym samym furtkę nie tylko gospodarstwom domowym, ale także m.in. instytucjom z sektora publicznego. Zrezygnowano z taryf gwarantowanych na rzecz opustów (za oddanie do sieci nieskonsumowanych nadwyżek energii ma przysługiwać upust na energię pobraną z sieci). Opusty te mają wynosić 1:0,8 dla instalacji o mocy do 10 kW i 1:0,7 dla pozostałych mikroinstalacji o mocy nieprzekraczającej 40 kW.
  • Opłata przejściowa – wynikająca z kosztów likwidacji kontraktów długoterminowych i dopisywana do rachunków odbiorców końcowych.
  • Kontrowersyjne zapisy dotyczące drewna zanieczyszczonego i niejasne regulacje dotyczące biomasy zanieczyszczonej. Może to prowadzić do nadużyć przy spalaniu biomasy.
  • Wprowadzenie regulacji sprzyjających rozwojowi energetyki rozproszonej. Tworzenie lokalnych spółdzielni i klastrów energetycznych, które będą mogły brać udział w systemach aukcyjnych.

 

Po więcej informacji zapraszamy na:

http://gramwzielone.pl/wszystko-na-temat/2733/prace-nad-ustawa-o-odnawialnych-zrodlach-energii

 

2016-06-14


Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama